Informacje

Dni Otwarte Uczelni, 17-18 marca 2022 – Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii – Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej 27.02.2022 21:35

 

Serdecznie zapraszamy na dni otwarte naszej Uczelni, które odbędą się 17 i 18 marca 2022 roku, w godz. od 9:00 do 15:00 pod hasłem „Materiał na naukowca”.

 Jeśli chcesz wiedzieć:

-  jak otrzymać wodór z wody,
-  jak zbudowane są nowoczesne baterie i urządzenia magazynujące energię,
-  jak otrzymać antybakteryjny papier,
-  jak udoskonalić materiały by były mniej łatwopalne,
-  jak izolować i hodować bakterie patogenne i te o wysokim potencjale biotechnologicznym,
-  jak zamknąć leki w kapsułkach,
-  co można wydrukować na drukarce 3D,

 

Jeśli chcesz zobaczyć:

-  jak wyglądają nowoczesne laboratoria dla studentów,
-  jak wygląda zaawansowany sprzęt taki jak mikroskopy i spektroskopy,
-  muchę, gąbkę czy włos pod mikroskopem z bardzo dużym powiększeniem (skaningowy mikroskop elektronowy),
-  proces produkcji baterii oraz ich testy,
-  nowoczesne nośniki leków o rozmiarach mniejszych niż bakterie (transmisyjny mikroskop elektronowy),

 

To koniecznie musisz nas odwiedzić!

 Dodatkowo, specjalnie dla Was, będzie otwarta kawiarenka, gdzie będziecie mogli porozmawiać z naszymi studentami o tym, jak się studiuje oraz jak już od początku studiów można aktywnie i z sukcesami działać naukowo na jednym z najlepszych wydziałów w Polsce – Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT!

Ponadto dowiesz się, dlaczego warto studiować właśnie na najlepszym Wydziale zajmującym się wszelkimi aspektami chemii: od inżynierii chemicznej i materiałowej po chemię i nanomateriały. Ponadto, zaprezentujemy najnowszy kierunek Inżynieria w medycynie, który zostanie uruchomiony już od października 2022!

Kolejną atrakcją będzie stanowisko z doświadczeniami Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie.

Nie zabraknie ścianki do robienia selfie!

 

Gdzie się widzimy?

 al. Piastów 45 (budynek Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii),  hall główny

 

Co proponujemy? 

1.     Katedra Fizykochemii Nanomateriałów

 Nieznane głębiny oceanów: stanowisko z doświadczeniami, na którym pokażemy Ci i sam będziesz mógł doświadczyć jak działa podwodny świat. Zobaczysz między innymi świecący wulkan, niesamowite meduzy, dno i wodorosty.

 Poczuj się jak naukowiec: stanowisko z doświadczeniami mniej i bardziej wybuchowymi, które będziesz mógł przeprowadzić sam.

 Zajęcia doświadczalne będą rozpoczynały się o pełnych godzinach od 9.00 do 15.00 (czwartek, piątek) w holu budynku. Zapisy nie są obowiązkowe.

 Zwiedzanie podziemnych laboratoriów z nowoczesnym sprzętem wraz z informacjami o ich zastosowaniu i możliwościach. Niepowtarzalna okazja pracy na skaningowym mikroskopie elektronowym !!

 Zwiedzanie odbywa się w godzinach od 11.00 do 14.00 (czwartek, piątek) obowiązkowe zapisy (grupa max 10 osób).

 W celu umówienia grupy na warsztaty prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy: 91 449 42 99  Karolina.Wenelska@zut.edu.pl,

 

2.      Katedra Inżynierii Polimerów i Biomateriałów

 “Plastik” to nie tylko samo zło zaśmiecające naszą planetę.  W naszej Katedrze zajmujemy się gównie polimerami biodegradowalnymi i stosowanymi w medycynie. W ramach Dni Otwartych będziemy chcieli to wam pokazać, dlatego zaprezentujemy następujące doświadczenia:

Mikrokapsułki z bioplastiku - Czy wiecie, że kapsułka z płynnym lekiem jest wykonana z biopolimerów, takich jak alginian z alg morskich?  Proces tworzenia takiej kapsułki będziecie mogli zobaczyć na naszym stanowisku w holu głównym CBDN.

Drukarka 3D - Czy wiesz, że na drukarce możesz wydrukować dla siebie cześć “zamienną” swojego ciała? Widziałeś to w jednym z filmów? U nas zobaczysz to na żywo!

Nie wyobrażasz sobie życia bez polimerów? My też nie! Bo sami jesteśmy z nich zbudowani!

Pokazy będą odbywały się w godzinach od 9.00 do 15.00 (czwartek, piątek) w holu budynku. Zapisy nie są obowiązkowe.

 

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt:

mgr inż. Krzysztof Kowalski, pełnomocnik ds. promocji Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, tel. 507 749 685, Krzysztof.Kowalski@zut.edu.pl